Co to jest górskie morsowanie? Czy można je uprawiać w Bieszczadach?

Co to jest górskie morsowanie? Czy można je uprawiać w Bieszczadach?

Tej zimy morsowanie było wyjątkowo popularne. Pojawiła się też bardziej ekstremalna wersja tego sportu – górskie morsowanie. Na czym ono polega?

Na czym polega morsowanie w górach?

Górskie morsowanie w swojej istocie bardzo przypomina klasyczne morsowanie w wodzie. Podczas górskiego morsowania wystawia się swoje ciało na zimno. Ten sport uprawia się bowiem np. w samych szortach, butach i czapce. Jednocześnie w takim stroju uprawia się pieszą wędrówkę po górach. Często w bardzo ekstremalnych warunkach – gdy temperatury są bardzo niskie, a dookoła leży śnieg.

Morsowanie może wydawać się jedynie ekstremalną zabawą, jednak może nieść za sobą korzyści zdrowotne. Hartowanie sprawia bowiem, że zwiększa się odporność organizmu.

Górskie morsowanie – gdzie można uprawiać?

Morsowanie można uprawiać w każdych górach. Ważne jednak, aby szlak był dostoswany do naszych możliwości. Konieczne jest bowiem utrzymanie równego tempa. Bieszczady nadają się idealnie do tego typu sportu. Na wielu szlakach nie ma dużych wahań wysokości. Prowadzą one też przez stosunkowo łagodny teren np. połoniny. Warto jednak pamiętać, że i tu mogą panować ekstremalne warunki.

Górskie morsowanie - o czym należy pamiętać?

Górskie morsowanie – jakie są zasady?

Górskie morsowanie przyciąga wielu miłośników ekstremalnych wrażeń. Musimy jednak pamiętać, że brak osłony przed chłodem może być bardzo szkodliwe – może doprowadzić do hipotermii. Dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Bezpośrednio przed wyprawą  musimy dokonać rozgrzewki. Są to proste ćwiczenia gimnastyczne, które pobudzą układ krążenia.  Morsować powinny jedynie zdrowe osoby o dobrej kondycji fizycznej. Warto pamiętać, że wyprawa może potrwać nawet kilka godzin. Najlepiej więc, aby wcześniej mieć za sobą wiele sesji klasycznego morsowania

Podczas wyprawy należy mieć ze sobą też ekwipunek, który przyda się w razie trudności. Musi to być ciepła odzież, koc termiczny, termos z gorącym napojem. Warto mieć też ze sobą apteczkę i kontakt do GOPR-u. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej przerwać wędrówkę i skierować się na dół.