Ciekawe zakątki w naszym kraju, o których warto się dowiedzieć

Ciekawe zakątki w naszym kraju, o których warto się dowiedzieć

Planując wakacje, które bardzo szybko zawsze mijają decydujemy się je spędzić w naszym kraju. Niekoniecznie wybieramy tereny nam już znane, na których często przebywamy, ale szukamy takich miejsc, które są tajemniczymi i jeszcze przez nas nie odkrytymi.

O polskich górach

Góry, których jest dużo do wyboru kryją zawsze jakieś tajemnice. Z daleka spoglądając na nie widzimy zakamarki do których prawdopodobnie nikt nigdy nie doszedł. Szlaki górskie wyznaczone przez specjalistów są sprawdzane i zabezpieczane, by nikomu po drodze na szczyt nie stała się krzywda. Podziwiając góry z dalekiej odległości dostrzegamy to czego tak naprawdę nie widzimy po drodze, kiedy już wspinamy się na jeden ze szczytów. Również bardzo tajemnicze i ciekawe są jaskinie, które zwiedzane są przez turystów nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy.

Niezwykłe jaskinie

W jaskiniach kilkaset lat temu mieszkali ludzie, którzy znajdowali w nich schronienie. Były one prawdopodobnie ich domem, w którym czuli się bezpiecznie. Jaskinie, do których w dzisiejszych czasach można wejść są pełne tajemnic i niespodzianek. Przebywają w nich nietoperze, które tam właśnie znalazły i odkryły swoje miejsce. Jednak w naszym kraju są nie tylko te jaskinie, które można zwiedzić, czy zobaczyć pod okiem przewodnika, ale również kryją się w górach też takie, które są niebezpieczne, czy nie przeznaczone do zwiedzania. Wchodzący do takich jaskiń ludzie narażają się na niebezpieczeństwo, które w każdej chwili może nastąpić.

Góry, czy jaskinie są pod stałą obserwacją doświadczonych ludzi, którzy nieraz uratowali życie ludzi – tak jest np. w okolicach Szczawnicy (źródło: https://www.eszczawnica.pl/) i nie tylko. Wiemy, że nie zawsze można zaplanować wyprawę w góry, ponieważ pogoda może na to nie pozwolić. Późną jesienią, gdy w górach spadł już śnieg mogą pojawiać się zagrożenia lawinowe, które są dla nas bardzo niebezpieczne. Spadające z wysokich partii gór lawiny zabierają po drodze wszystko to co napotkają na swojej drodze. Na szlakach górskich mimo iż jest zakaz poruszania się nimi, widoczni są śmiałkowie, którzy narażają swoje zdrowie, czy życie na niebezpieczeństwa jakie po drodze mogą ich spotkać.