Jakie powinny być okulary?

Jakie powinny być okulary?

Okulary to konieczność dla większości Polaków. Ich noszenie jest często traktowane jako przykry obowiązek, a nie sposób na to, by dbać o swój narząd wzroku, pomóc mu zachować jak najdłużej dobrą kondycję, a przy tym – dobrze wyglądać.

Dobrze dobrane soczewki

W okularach najważniejsze są soczewki, bo to one odpowiadają za skupianie światła w taki sposób, by zniwelować niedoskonałości narządu wzroku. Niestety, zdarza się, że soczewki nie są dobrane odpowiednio do wady wzroku. Może mieć to miejsce w dwóch podstawowych przypadkach (https://radio5.com.pl/2021/11/czy-masz-zle-dobrane-okulary-jak-to-poznac/). Po pierwsze, będzie to zakup okularów bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Takie gotowe okulary są powszechnie dostępne w sklepach czy na straganach i wiele osób faktycznie uważa ich zakup za zasadny. Tymczasem jeśli soczewki nie będą dobrze dobrane, indywidualnie dopasowane, to chociaż mogą poprawić widzenie, to jednocześnie mogą sprzyjać rozwijaniu się i pogłębianiu wad wzroku. Stąd konsultacja z optometrystą lub okulistą jest konieczna. I tu pojawia się drugi powód źle dobranych soczewek – brak regularnych kontroli. Osobom z wadami wzroku zaleca się je zwykle raz na rok, a osobom bez wad – raz na dwa lata. Kontrole pozwolą sprawdzić, czy wada nie pogłębia się i ewentualnie skorygować moc soczewek, czy też doposażyć je w inne parametry, np. w związku z pojawieniem się astygmatyzmu czy prezbiopii.

Dobrze wyglądające oprawki

Soczewki odpowiadają głównie za to, jak widzimy, a oprawki – jak wyglądamy. Soczewki trochę też, bo ich grubość czy materiał także mogą mieć wpływ na image, jednak główną rolę odrywają w nim oprawki. Dzięki nim można dokonać naprawdę wielu zabiegów modowych. Podkreślać cechy charakterystyczne, odsuwać wzrok od niedoskonałości twarzy, budować wizerunek profesjonalisty albo łamać konwenanse. Podstawową zasadą jest dobór oprawek pod kątem kształtu twarzy tak, by tworzyły one razem harmonijny obraz. Do dyspozycji mamy jednak różne formy oprawek (np. kocie oczy, Wayfarer, lenonki, prostokątne) oraz typy budowy (pełne, żyłki, patentki). Do tego dochodzi w zasadzie nieskończona paleta kolorystyczna, od stonowanych czerni i granatów, przez ciekawe czerwienie czy zielenie, po wyraziste oprawki neonowe, tęczowe czy transparentne. W każdym przypadku możemy dobierać je, bazując na własnym guście albo kierując się wskazaniami stylistów, zalecających określone kolory w zależności od typu cery (jesień, lato itd.), koloru włosów czy nawet kształtu i wysokości brwi.

Funkcjonalne

Kupując okulary, warto też zadbać, by były wyposażone w rozwiązania odpowiednie do potrzeb danej osoby. Są na przykład specjalne powłoki, sugerowane kierowcom, poprawiające kontrast i eliminujące rozbłyski świateł czy odbicia go od mokrej jezdni. W przypadku codziennej, nieraz wielogodzinnej jazdy, zmęczenie oczu jest naturalne, a dobrze dobrane okulary pozwalają je zmniejszyć, podnosząc bezpieczeństwo na drodze. Są też soczewki, które poleca się dla osób, długo przebywających przed ekranami komputerów czy smartfonów. Mają one tzw. powłokę Blue Control, blokującą dopływ światła niebieskiego, obciążającego wzrok, powodującego zmęczenie i rozdrażnienie. Warte rozważenia są także powłoki poprawiające jakość widzenia i komfort codziennego korzystania z okularów. Powłoki oleofobowa, hydrofobowa czy elektrostatyczna zapobiegają osadzaniu się zabrudzeń, wytrącaniu się cząsteczek pary, ułatwiają czyszczenie i sprawiają, że okulary dłużej dobrze wyglądają i pełnią swoją podstawową funkcję.