Solina – Co warto zobaczyć w okolicy ?

Solina – Co warto zobaczyć w okolicy ?

Solina to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim w gminie Solina. Pierwsze wzmianki i miejscowości pochodzą z 1426 roku jako miejscowość leżąca w dobrach rodu szlacheckiego Kmitów. Solina leży nad pięknie położnym, sztucznie utworzonym Jeziorem Solińskim.

Atrakcje w Solinie:

1. Zapora Wodna w Solinie – to prawdopodobnie jedna z najefektowniejszych zapór wodnych w Polsce. Zbudowanie zapory było jednym z najpoważniejszych inwestycji, która została zrealizowana w XX wieki. Zapora ma prawie 82 metry wysokości i około 664 metrów długości. Po zbudowaniu zapory wody Sanu spiętrzyły się i powstał sztuczny zbiornik retencyjny- Jezioro Solińskie, o powierzchni ponad 22 kilometrów kwadratowych i o linii brzegowej mającej długość około 1500 kilometrów. Aby było możliwe utworzenie zbiornika najpierw władze wysiedliły kilkanaście wiosek. Obecnie Jezioro Solińskie to największa i najpopularniejsza atrakcja turystyczna regionu. Duża powierzchnia daje możliwość funkcjonowaniu przystani wodnej oraz uprawianiu żeglugi.

2. Dzika plaża Solina– przepiękne plaże i miejsca wypoczynkowe wkoło jeziora Solińskiego to naturalna rzecz. Znajdziemy również na mapie namiar na dziką plaże, jest to jedno z nielicznych miejsc, które nie zostało rozkupione przez ludzi. Miejsce idealnie nadające się na odpoczynek w ciszy i spokoju.

3. Przystań wodna Komandor – będąc nad jeziorem Solińskim punktem obowiązkowym jest udanie się w pobliżu zapory wodnej do przystani wodnej Komandor, skąd wypływa statek o tej samej nazwie w rejs po jeziorze Solińskim. Statek jednorazowo może zabrać 50 osób, posiada duży taras widokowy, z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach cudowne widoki na jezioro, okolice i góry. Podczas rejsu Kapitan statku raczy podróżnych opowieściami, które są związane z jego przygodami w Bieszczadach a także z historią powstania jeziora Solińskiego.

4. Wystawa dinozaurów – kto z nas nie lubi przejść się wśród ogromnych makiet zwierząt, które dawno temu zamieszkiwały naszą planetę. Jaskinia Prehistorii w Solinie to tajemnicze miejsce, które przenosi turystów w świat dawnych zwierząt np. dinozaurów i potworów z prehistorycznych głębin.

5. Sanok to dobre miejsce dla tych, którzy uwielbiają odwiedzać umocnienia i uwielbiają historię oraz militaria. Mozna tutaj z bliska zobaczyć bunkier należący do Linii Mołotowa, czyli pasa sowieckich umocnień, który wybudowano w 1939 roku. Linia to powstała, ponieważ atak Związku Radzieckiego na Polskę wymagał zmiany koncepcji obrony terytorium. Jej nazwa nawiązuje do nazwiska Wiaczesława Mołotowa, który był radzieckim ministrem spraw zagranicznych i jedną ze stron podpisujących słynny pakt Ribbentrop-Mołotow

6. Rynek Galicyjski w Sanoku – znajduje się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego, ale jego unikatowy charakter zasługuje na dodatkowe informacje. W miejscu tym turyści maja okazję zobaczyć, jak wyglądała urbanizacja niewielkich miasteczek takich, jak Jedlicz, Stara Wieś czy Brzozów. Warto podkreślić, że każda z budowli została wyposażona w sprzęty i meble odpowiadające epoce, co sprawia, że można tutaj przenieść się w czasie i przekonać, jak wyglądało życie w tych stronach kilkaset lat temu.

Solina wieś jak i jezioro, są miejscem które co roku przyciąga rzesze turystów. Wkoło Jeziora Solińskiego dostępnych jest dość liczna ilość ośrodków przyjmująca turystów, baza gastronomiczna również dobrze się rozwija. Duże prawie 22 kilometry kwadratowe jeziora i ponad 1500 kilometrów linii brzegowej, piękne położenie w otoczeniu malowniczych gór, atrakcje turystyczne i liczne szlaki- Solina to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i lubią przebywać na łonie natury.