Hoczew – co warto zobaczyć?

Hoczew – co warto zobaczyć?

Kto w czasie wycieczki w Bieszczady odwiedzi wieś Hoczew, ten z pewnością nie będzie żałować. Sielska atmosfera, malownicza okolica – oto najlepsze powody, dla których warto odwiedzić tę miejscowość. Jakie atrakcje przyciągają tu turystów?

W jaki sposób można tu spędzić wolny czas?

Hoczew to przede wszystkim malownicza miejscowość nad Hoczewką, która w pobliżu wsi łączy się z Sanem. Swoją drogą polecamy dowiedzieć się więcej o takich miejscowościach jak Lesko i Sanok. Co do Hoczewa, to miłośników historii przyciąga tu fakt, iż jest to jedna z najstarszych wsi w Bieszczadach, którą władali niegdyś przedstawiciele rodu Balów i Fredrów. W X wieku istniała tu strażnica, której głównym zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa kupcom przemierzającym pobliskim szlakiem handlowym. Dziś jest to wieś o typowo letniskowym charakterze, na terenie której można bez trudu znaleźć tanie noclegi. Kto zatrzyma się w tym miejscu, ten nie będzie się nudzić.

Co warto zobaczyć w tej wsi?

Barokowy kościół parafialny pw. św. Anny, ufundowany przez Fredrów w połowie XVIII wieku oraz pracownię Zdzisława Pękalskiego, miejscowego artysty i gawędziarza. Założone przez niego muzeum mieści się w budynku, który powstał w XIX wieku jako greckokatolicka plebania. Sama cerkiew nie przetrwała do naszych czasów, gdyż w latach 60. XX wieku zdecydowano się na jej rozbiórkę. Hoczew może się jednocześnie okazać ciekawym celem wycieczki dla tych, których interesują przyrodnicze ciekawostki. Progi skalne na Hoczewce mogą na każdym z nas zrobić wrażenie, a spacer w ich pobliżu to przygoda, która na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.