Bieszczadzki Park Narodowy informuje o warunkach na górskich szlakach

Bieszczadzki Park Narodowy informuje o warunkach na górskich szlakach

W sezonie zimowym Bieszczady cieszą się taką samą popularnością jak w okresie letnim. A to sprawia, że wielu turystów decyduje się na odwiedzenie tej pięknej krainy i wyruszenia na zimową wędrówkę w góry. Z tego względu w zeszły piątek Bieszczadzki Park Narodowy poinformował w swoim komunikacie, jakie warunki panują na szlakach górskich w Bieszczadach. 

Jak podaje komunikat, warunki na bieszczadzkich szlakach nie są zbyt korzystne, a pogoda daje się turystom we znaki o każdej porze dnia. To z kolei powoduje, że piesze wyprawy na łono natury stają się uciążliwe, wyczerpujące i niejednokrotnie także niebezpieczne. Pokrywa śniegowa jest ciężka i mokra, co znacznie spowalnia spacery górskimi szlakami.

Jeżeli chodzi o turystów wybierających się w wyższe partie gór, powinni oni zadbać o to, aby wyposażyć się w raki. Powodem jest fakt, że na większych wysokościach powierzchnia śniegu jest zamarznięta i bardzo śliska, więc nietrudno o wypadek.

W wyższych partiach Bieszczadów leży 200 cm śniegu

Grubość pokrywy śnieżnej jest różna w różnych obszarach Bieszczadów, oscylując w przedziale 30-200 cm. Najcieńsze warstwy śniegu występują w najniższych partiach gór. Natomiast w miejscach jak połoniny grubość śniegu może sięgać nawet 200 cm.

Warto też dodać, że wiele bieszczadzkich szlaków jest nieprzetartych, szczególnie tych, które nie są używane zbyt często. Można do tej grupy śmiało zaliczyć ścieżkę na Bukowcu, Pszczeliny – Bukowe Berdo, czy Jawornik – Rabia Skała.

Bieszczadzki Park Narodowy podaje, że pomimo trudnych warunków pogoda z dnia na dzień zaczyna się poprawiać. Jednak w dalszym ciągu należy pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy, jeśli wybieramy się na wycieczkę górskim szlakiem. Dlatego warto mieć przy sobie termos z gorącą kawą lub herbatą, posiłki energetyczne, telefon z powerbankiem i odpowiednią odzież.

Ponadto, zanim wyruszymy w góry, powinniśmy też sprawdzić prognozę pogody, zagrożenia lawinowe, dostępne schroniska i warunki panujące na szlakach.

Być może zainteresują Cię także, co warto wiedzieć o Bieszczadzkim Parku Narodowym.