Najpiękniejsze miejsca Bieszczad

Najpiękniejsze miejsca Bieszczad

Bieszczady od lat znane są z dzikiej natury i niesamowitych widoków. Które miejsca są warte szczególnej uwagi?

Tarnica

To najwyższy szczyt polskich Bieszczad – wznosi się na 1346 m.n.p.m. Wyróżnia się pięknymi widokami niemal na całe Bieszczady, w tym na najwyższy szczyt tego pasma – Pikuj.

Na górę można wejść 3 trasami:

  • Z Ustrzyk Górnych – przez Szeroki Wierch i Przełęcz pod Tarnicą.
  • Z Wołosatego niebieskim szlakiem – przez Przełęcz pod Tarnicą. To jednocześnie najkrótsza i najszybsza trasa na Tarnicę.
  • Z Wołosatego czerwonym szlakiem – przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec, Halicz, Przełecz Goprowską i Przełęcz pod Tarnicą

Wielka i Mała Rawka

To dwie góry tworzące Grań Graniczną. Szczyt Małej Rawki wznosi się na 1257 m.n.p.m, a Wielkiej Rawki na 1304 m.n.p.m. Wejście jest stosunkowo proste – trasa początkowo wiedzie przez lasy, póxniej przez łagodne połoniny. Po dodze znajduje się Bacówka Pod Małą Rawką – to zabytkowy budynek schroniska.

Na szczyt Małej Rawki można dostać się czerwonym szlakiem z Przełęczy Wyspiańskiej lub Ustrzyk Górnych.

Szeroki Wierch

Szczyt góry wznosi się na wysokość 1316 m.n.p.m. Długi grzbiet Szerokiego Wierchu mieści się między Połoniną Caryńską a Tarnicą i przełęczą Siodło pod Tarnicą. Na szczyt możemy idziemy ścieżką przyrodniczą „Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch”. Na każdym z jej 26 przystanków możemy dowiedzieć się więcej na temat Bieszczad i ich przyrody.

Na Szeroki Wierch wchodzimy czerwonym szlakiem z Mucznego lub Ustrzyk Górnych.

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska to jedno z najsłynniejszych miejsc Bieszczad. Połonina wznosi się na 1297 m.n.p.m. Leży na trasie na inną znaną połoninę – Połoninę Wetlińską – oraz Tarnicę. Sama Połonina jest praktycznie teren otwartym, z którego rozciągają się szerokie widoki m.in. na Tarnicę. Połonina Caryńska leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dlatego przed wejściem na szlak należy wykupić bilet.

Na Połoninę możemy dotrzeć szlakiem czerwonym – z Ustrzyk Górnych lub Berehów. Po drodze możemy zobaczyć m.in. cmentarz w Berehach. Na szczyt dostaniemy się także szlakiem zielonym z Małej Rawki.