Najpiękniejsze kościoły drewniane w Bieszczadach

Najpiękniejsze kościoły drewniane w Bieszczadach

Drewniane cerkwie w Bieszczadach to wiekowe i niezwykle urokliwe symbole całego regionu. Rozpoznawalne i bardzo charakterystyczne w swojej architekturze kościoły drewniane to jedne z tych obiektów, które definitywnie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Bieszczadach. Warto wybrać się na wędrówkę szlakiem tych drewnianych przybytków, podziwiając malownicze tereny i poznając sekrety zamierzchłej historii.

Cerkwie prawosławne służyły głównie osadnikom, którzy w XV-XVI wieku osiedlili się w tym regionie. Każda z tych cerkwi pełniła tę funkcję do 1951 roku, a więc aż do zawarcia porozumienia o zmianie granic między Polską a Związkiem Radzieckim.

Bieszczadzkie tereny przyłączono wówczas do Polski, a dawni mieszkańcy zostali wysiedleni. To sprawiło, że cerkwie prawosławne zostały skazane na popadanie w ruinę. A to w końcu doprowadziło do tego, że opuszczone obiekty stały się zaniedbane i zdewastowane. Jednak w momencie, gdy zostały przejęte przez Kościół Katolicki, powróciły do dawnej świetności.

Najciekawsze cerkwie w Bieszczadach

Najpiękniejsze i najbardziej interesujące cerkwie można znaleźć w Chmielu, Smolniku i Turzynie. Aczkolwiek jest to tylko czubek góry lodowej. Tak naprawdę jest ich znacznie więcej.

Jedna z najładniejszych cerkwi mieści się w niezaludnionej Łopience. W tej samej miejscowości znajduje się również cerkiew murowana. Jest to jedna z wielu cerkwi opuszczonych po drugiej wojnie światowej. Było to największe sanktuarium religijne w regionie. Jednak po wojnie zostało porzucone i pozostawione na pastwę losu.

Na szczęście do akcji przystąpili miejscowi mieszkańcy, którzy zajęli się odrestaurowaniem obiektu. Faktem jest, że prace zajęły aż 30 lat. Jednak dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać sanktuarium w swojej pełnej, oryginalnej krasie. Sanktuarium w Łopience jest jednym z obowiązkowych reliktów na trasie drewnianych kościołów.

Odwiedź www.epodkarpacie.com i sprawdź najpiekniejsze cerkwie w dolinie Osławy.