Rezerwaty przyrody w Bieszczadach. Które warto odwiedzić?

Rezerwaty przyrody w Bieszczadach. Które warto odwiedzić?

Piękno przyrody w Bieszczadach kojarzy się głównie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Tymczasem znajduje się tu wiele mniejszych rezerwatów w których można podziwiać ciekawe widoki, oraz rzadkie rośliny i zwierzęta.

Sine wiry

To rezerwat leśno-krajobrazowy na rzece Wetlince. Rezerwat mieści się na terenie gmin Cisna i Solina. Na terenie rezerwatu nioegdyś znajdowały się trzy wsie – Łuh, Zawój i Polanka. Na samej rzecze możemy obserwować progi skalne, oraz wiele ptaków wodnych i innych zwierząt wodnych. Wokół rzeki roztacza się także piękny las bukowo-jodłowy. W samym lesie możemy obserwować setki gatunków roślin oraz zwierząt spotykanych tylko w Bieszczadach.

Nad Jeziorem Myczowieckim

To rezerwat krajobrazowy znajdujący się nad jeziorem Myczkowieckim. Znajduje się też na terenie dawnych wsi Bereźnica Niżna, Myczkowce i Solina w gminie Solina. Możemy tutaj podziwiać wychody skalne oraz lasy je otaczające. Znajduje się tu też wiele stanowisk roślin chronionych, w tym rzadkich, spotykanych tylko na tych terenach, np. wawrzynek wilczełyko czy obrazki alpejskie.

Góra Sobień

Rezerwat znajduje się na stoku góry Sobień w Górach Słonnych, w gminie Lesko. Na górze możemy podziwiać głównie ruiny zamku, lecz nie tylko. Przy zamku znajduje się platforma, z której widać dokładnie zbocza wzgórza, oraz las grądowy je porastający. W lesie rośnie też aż 150 różnych gatunków roślin. Żyje tu także wiele rzadkich zwierząt. Z zamku widać także płunący nieopodal San i jego zakola.

Bobry w Uhercach

Jest to rezerwat faunistyczny między Uhercem a Zwierzyniem na terenie gmin Solina i Olszanica. Możemy podziwiać tu wiele kolonii bobrów, zajmujących głównie tereny po dawnym wyrobisku kruszywa. Zwierzęta zostały tu sprowadzone przez ludzi w 1982 r. Żyje tu głównie w mniejszych i większych rzekach, a nawet potokach i strumykach. Oprócz bobrów możemy podziwiać tu także rośliny, głównie wodne i szuwarowe, np. olszę szarą.

Jeden komentarz o “Rezerwaty przyrody w Bieszczadach. Które warto odwiedzić?

Comments are closed.