Bieszczadzkie perełki: Rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry”

Bieszczadzkie perełki: Rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry”

Rezerwat krajobrazowy „Sine wiry” to jedna z najpiękniejszych lokacji w Bieszczadach, którą powinien odwiedzić każdy miłośnik górskich wędrówek. Rezerwat można znaleźć w dolinie rzeki Wetliny w Bieszczadach Wysokich, gdzie zajmuje powierzchnię około 450 ha. Obszar rezerwatu rozciąga się aż do doliny Solinki, zajmując miejsce trzech nieistniejących już wiosek – Zawój, Łuh i Polanki.

Rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry” w Bieszczadach Wysokich powstał w 1987 roku, aby zachować stary las bukowo – jodłowy oraz przełomowy odcinek rzeki Wetlinka. Sine Wiry tętnią bujnym życiem Matki Natury, będąc domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i dzikich zwierząt.

Bogactwo unikalnej fauny i flory

Odwiedzając „Sine Wiry”, będziemy mieć okazję do obserwowania różnych gatunków zwierząt, z których niejeden zagrożony jest wyginięciem. Z tego względu, przebywając na terenie rezerwatu, możemy napotkać takie zwierzęta jak wilki, borsuki, rysie, niedźwiedzie brunatne, wydry, orły przednie, bociany czarne i orliki krzykliwe.

Jakby nie było, rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry” w Bieszczadach jest rajem nie tylko dla ornitologów i miłośników zwierząt, ale również doskonałą ucieczką od miejskiego zgiełku dla spragnionych spokoju i relaksu turystów. Wobec tego, jeżeli wybieramy się na wycieczkę w Bieszczady, zaznaczmy na naszej mapie ten rezerwat, aby doświadczyć prawdziwie bieszczadzkich wrażeń.