Bieszczadzki Park Narodowy – co warto wiedzieć?
Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych na terenie Polski. Możemy zobaczyć tutaj wiele gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych tylko dla tego rejonu Bieszczad Wysokich. Co jeszcze warto wiedzieć o ty miejscu?
Jaki obszar zajmuje park?
Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje dużą część polskich Bieszczadów Wysokich. Granica północna obejmuje takie miejsca jak Suche Rzeki i Smerek, południowa granica zaś kończy się przty granicach z Ukrainą i Słowacją. Teren parku obejmuje tak znane miejsca jak:
- Połonina Wetlińska
- Połoniona Caryńska
- Mała i Wielka Rawka
- Ustrzyki Górne
- Bukowe Berdo
- Tarnica
Co jest chronione w parku?
W parku chroniona jest zarówno flora, jak i fauna. W przypadku zwierząt możemy spotkać takie gatunki jak:
- Ryś
- Wilk szary
- Niedźwiedź brunatny
- Żbik europejski
- Żubr europejski
- Jeleń karpacki
W parku mieszka jest też domem dla wielu gatunków ptaków – aż 140. Możemy spotkać tu duże ptaki jak orły przednie i orliki krzykliwe, ale także mniejsze jak dzięcioły białogrzbiety czy sóweczki. Żyją tu też węże, np. niejadowity wąż Eskulapa. Spotyka się także wiele gatunków owadów i pajęczaków.
Góry Bieszczadzkiego Parku Narodowego są w dużej części porośnięte lasami, w których rosną takie drzewa jak:
- Buki
- Jodły
- Świerki
- Olchy szare
- Jawory
Można też spotkać tutaj wiele kwiatów i roślin zielnych, np. tojad, goździk kartuzek i pszeniec biały. W lasach pojawiają się też grzyby – jest ich ponad 100 gatunków.
Gdzie można kupić bilety?
Na teren parku można wejść tylko po uiszczeniu opłaty. Przed wejściami na szlak znajdują się punkty kasowe. Możemy je znaleźć w takich miejscowościach jak:
- Bukowiec
- Tarnawa Niżna
- Muczne
- Pszczeliny Widełki
- Ustrzyki Górne
- Wołosate
- Brzegi Górne
- na campingu Górna Wetlinka
- Kalnica
- Suche Rzeki
Bilety możemy kupić także przed wejściem na Połoninę Wetlińską, Przełęcz Wyżniańską Rabią Skałę i Połoninę Caryńską. Wejściówki dostępne są też w schronisku Jaworzec, na polu namiotowym w Bereżkach oraz na campingu Górna Wetlinka.