Dlaczego warto odwiedzić Bieszczady

Dlaczego warto odwiedzić Bieszczady

Bieszczady to miejsce wyjątkowe w skali Polski. Wyjątkowe widoki i ciekawe zabytki. To jednak nie wszystko. Dlaczego jeszcze warto wybrać się w Bieszczady?

Wyjątkowe widoki

Bieszczady nie są najwyższymi górami w Polsce. Mimo to ze szczytów roztaczają się piękne, szerokie panoramy. Jest to zasługa specyfiki gór. Idąc na szczyt mijały łagodne połoniny, które umożliwiają rozejrzenie się i podziwianie.

W piękny dzień widzimy wszystkie szczyty Bieszczad – Tarnicę, Wielką i Małą Rawkę, Połoninę Caryńską i wiele, wiele więcej. Możemy dostrzec także białoruską i słowacką część Bieszczad. W wyjątkowo piękne dni możemy zaobserwować nawet szczyty Tatr.

Bliskość natury

W Bieszczadach poza Sanokiem nie uświadczymy wielkich miast. Tak znane miejscowości jak Choczew, Polańczyk, Wołosate, Ustrzyki Dolne czy Ustrzyki Górne to większe miasteczka i wsie. Poza wielką i mała pętlą bieszczadzką brakuje też bardzo rozwiniętej infrastruktury transportowej. Oznacza to, że turyści mogą podziwiać krajobraz nieskażony ludzką ręką.

W Bieszczadach znajduje się także Bieszczadzki Park Narodowy. Możemy podziwiać tutaj zwierzęta i rośliny, które praktycznie nie występują poza Bieszczadami. Można tu spotkać przede wszystkim wilki i niedźwiedzie brunatne. Występują tu też węże Eskulapa,  zaskrońce, kormorany czarne oraz wiele gatunków chrząszczy.

W przypadków roślin oczy cieszą takie kwiaty jak rudbeka nagia, śnieżyca biała i wawrzynek wilczełyko. Znajduje się tu też sporo pomników przyrody.

Unikatowe atrakcje

Bieszczady to nie tylko piękno porzyrody, ale także piękno kultury i historii. Możemy tutaj znaleźć sporo zabytków i wiele ciekawych atrakcji.

Miłośnicy zabytków na pewno zainteresują się licznymi cerkwiami – zarówno murowanymi, jak i drewnianymi (unikatem w skali Europy). Niemal w każdym miasteczku znajduje się taka świątynia. Na szczególną uwagę zasługuje cerkiew Św. Michała Archanioła w Smolniku – to zabytek umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sporo ciekawych zabytków możemy spotkać też w Sanoku, np. zamek królewski.

W regionie funkcjonuje też nietypowa drezyna rowerowa. Każdy turysta może wypożyczyć drezynę napędzaną siłami mięśni. Można się nią przejechać na trasie Ustrzyki Dolne – Uherce Mineralne. A jeżeli ktoś woli przejechać się zwykłym pociągiem może wybrać przejazd bieszczadzką kolejkę leśną jeżdżącą na trasie Majdan – Przysłup lub Majdan – Balnica.