Jak zachować się w górach?
Chodząc po górach musimy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu wycieczka będzie bezpieczna i przyjemna – także dla innych zwiedzających.
Tylko po wyznaczonych szlakach
Niezależnie od tego, jak dobrze znamy góry i jak dobrze jesteśmy przygotowani do wycieczki – możemy poruszać się tylko po wytyczonych trasach. Jest to ważne, ponieważ schodząc z trasy możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Gdy ono wystąpi, ratownicy będą mieć też większy problem z odnalezieniem nas – nie będzie bowiem dokładnie wiadomo, gdzie jesteśmy. Poza trasami zakłócamy też spokój zwierzętom życzących dziko w górach.
Żadnych śmieci
Wszystkie śmieci należy wyrzucać do postawionych na szlaku koszów. Jeżeli nie ma ich w pobliżu – należy je spakować do plecaka i wyrzucić, gdy będzie taka możliwość. Śmieci pozostawione na szlaku mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zwierząt, zwabiają je też niepotrzebnie na szlak. Śmieci także szkodzą całemu środowisku oraz wpływają niekorzystnie na estetykę krajobrazu.
Cisza
Cisza i spokojne zachowanie nie spłoszy zwierząt, które mogą pojawić się w pobliżu szlaku. Krzyki zakłócają też spokój innych wycieczkowców, którzy relaksują się na szlaku.
Żadnego dokarmiania
Ludzkie jedzenie może zaszkodzić dzikim zwierzętom, które mają różne potrzeby żywieniowe. W skrajnych okolicznościach zwierzę może umrzeć. Nie można więc podawać zwierzęciu żadnego jedzenia, odradza się także pozostawiania resztek na szlaku. Najlepiej także nie podchodzić do napotkanego zwierzęcia.
Bez demolowania
Niszczenie infrastruktury na szlaku jest niezgodne z prawem. Utrudnia także wypoczynek innym osobom, gdy zniszczone są ławeczki czy kosze na śmieci. Ale może być także niebezpieczne. Jeżeli zostanie zniszczony znak lub tablica informacyjna turyści mogą się zgubić.
Zachowanie kultury
Na szlaku panuje swoisty savoir-vivre. Należy się przywitać z osobami, które mijamy – nawet jeżeli są obce. Trzeba też pamiętać o przepuszczaniu. Pierwszeństwo mają osoby schodzące z góry. Należy też ustępować miejsca osobom starszym.