Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach

Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach

Podkarpacie co roku przyciąga do siebie licznych turystów i amatorów górskich wędrówek. Bieszczady mają do zaoferowania wiele różnych szlaków, z których korzystają nie tylko młodsi, ale i starsi miłośnicy górskich przygód. Z tego względu postanowiliśmy przedstawić jedne z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach.

Tarnica – szlak „Orlik krzykliwy” (czas trasy 2,5 godz.)

Jak wiadomo, Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczad wznoszący się na wysokość 1346 m n.p.m. Wyprawa zaczyna się w Wołosatem, a dokładniej na cerkwisku i kończy na Tarnicy. Trasa oznaczona jest kolorem zielonym i biegnie przez rozległe łąki i lasy. Po drodze będziemy przechodzić przez różne kładki, mostki i schodki. A na finiszu będziemy mogli podziwiać spektakularną panoramę Bieszczad i wypełniać nasze płuca czyściutkim powietrzem polskich gór.

Połonina Caryńska – szlak z Brzegów Górnych (czas trasy 1,5 godz.)

Ta wspaniała połonina bieszczadzka ma długość 4 kilometrów, a na jej szlaku turystycznym prężą się 4 wierzchołki. Połonina Caryńska to kolebka tętniącej życiem natury i zachwycających pejzaży, które malują przed turystami widoki całych Bieszczadów Zachodnich i Gór Sanocko-Turczańskich. Całą trasę oznaczono na czerwono. Jednak warto zdecydować się na ten marsz, ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach. A więc dla wszystkich spragnionych górskich wypraw jest to pozycja obowiązkowa. Ponadto, na szlaku można podziwiać też gniazdo Tarnicy, pasmo Otrytu, Dwernik-Kamień i wiele innych ciekawych miejsc.

Połonina Wetlińska szlak z Przełęczy Wyżnej (czas trasy 75 min.)

Jeżeli mowa o Połoninie Caryńskiej, nie można też pomijać Połoniny Wetlińskiej. Jest to druga połonina w Bieszczadach, która pod względem widoków może przyprawić o szybkie kołatanie serca. Niedaleko znajdują się słynne bieszczadzkie miejscowości – Smerek i Wetlina, a także najpopularniejsze schronisko w Bieszczadach, jakim jest Chatka Puchatka. Szlak oznaczono kolorem żółtym, na którym wędrowcy mogą podążać grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Podczas wyprawy turystom będą towarzyszyć gęste lasy bukowe i bogata fauna bieszczadzkiego regionu.

Bieszczady skrywają w sobie o wiele więcej atrakcji na łonie natury, gdzie możemy uciec od codzienności i rozkoszować się pięknem polskich gór. Warto tutaj wspomnieć również o takich szlakach jak Mała i Wielka Rawka (szlak żółty), czy Bukowe Berdo (szlak żółty). Nie są to trudne szlaki turystyczne w Bieszczadach i można się na nie wybrać nawet z całą rodziną.